16 grudnia 2019 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Katowicach odbyło się spotkanie, na którym komendant miejski PSP w Katowicach mł. bryg. Arkadiusz Korzeniewski wręczył list gratulacyjny oraz pamiątkową statuetkę Olafowi Marszalik. W wydarzeniu wzięła udział rodzina Olafa, przedstawiciele mediów oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 62 im. Józefa Kocurka w Katowicach, do której na co dzień uczęszcza „młody bohater”.

25 listopada 2019 r. Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Katowicach odebrało zgłoszenie o pożarze w mieszkaniu przy ul. Łużyckiej. Z informacji uzyskanych od osoby zgłaszającej wynikało, że pożar został już ugaszony i nie ma osób poszkodowanych. Po dojeździe zastępów PSP na miejsce zdarzenia dowódca akcji polecił zabezpieczyć miejsce pożaru, odłączyć dopływ gazu do uszkodzonej instalacji w mieszkaniu oraz oddymić budynek.

Dowódca akcji potwierdził, że nie ma osób poszkodowanych, a jest to zasługa osoby zgłaszającej. Jak się okazało był nim młody bohater- 13 letni Olaf. Chłopiec będąc w mieszkaniu zauważył dym wydobywający się spod szafek kuchennych. Bez chwili zawahania zaprowadził swoją młodszą siostrę oraz kota w bezpieczne miejsce, po czym wrócił do mieszkania i przy pomocy gaśnicy proszkowej ugasił pożar. W dalszej kolejności wezwał służby ratownicze.

Dzięki szybkiej reakcji Olafa nikt w tym pożarze nie ucierpiał. Jego odpowiedzialne zachowanie oraz wzorowa postawa podczas tak niebezpiecznej  sytuacji jest godna naśladowania.

Opracowanie i zdjęcia: kpt. Adam Kryla

https://strazpozarna.katowice.pl/psp/index.php/2019/12/16/mlody-bohater-w-katowicach/